Wycieczka w Bieszczady

2017.06.08

wycieczka w bieszczady 1 20170608 1123661252W dniach 5-6 czerwca 2017 r. uczniowie klas pierwszych pod opieką p. L. Ostręgi, p. A. Ruty i p. L. Lechowicza uczestniczyli w wycieczce w Bieszczady. W pierwszym dniu wyjazdu uczniowie zwiedzili Muzeum Historyczne na Zamku w Sanoku. Mogli tam zobaczyć wystawę sztuki cerkiewnej z XII-XX wieku, zbrojownię i schron obserwacyjny. Największym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja prac Zdzisława Beksińskiego, jednego z najciekawszych i najbardziej intrygujących artystów współczesnych.

Zbiór jego twórczości w sanockim Muzeum jest największy na świecie – liczy około 600 prac. Następnie uczniowie zwiedzili Park Etnograficzny w Sanoku, na obszarze którego prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat. Kolejnym punktem programu było oczywiście smakowanie regionalnych potraw, spacer po Zaporze nad Soliną oraz tajemnicze spotkanie z panią Bożeną Hereśniuk, która obiecała niezapomnianą przygodę związaną z magicznym szlakiem podkarpackich cerkwi. Dzień zakończył się wspólnym ogniskiem, pieczeniem kiełbasy, grą na gitarze, śpiewaniem i tańcami w malowniczo położonym ośrodku wypoczynkowym w Polańczyku. Następnego dnia grupa spotkała się z panem Dawidem, przewodnikiem, który poprowadził młodzież na Połoninę Wetlińską. Piesza wędrówka musiała zostać drastycznie skrócona przez zła pogodę, przemoknięci, ale zadowoleni wędrowcy wrócili do autokaru. I tak oto zakończyła się czerwcowa bieszczadzka przygoda.