Wolontariat

sursum corda1W dniach od 27 listopada do 8 grudnia 2017 r. podjęliśmy akcję rozprowadzenia kartek świątecznych, aby wspomóc działalność Stowarzyszenia SURSUM CORDA. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się, że jest to organizacja pożytku publicznego, działająca w obszarze pomocy społecznej oraz oświaty, a siedzibą tej organizacji jest Nowy Sącz, czyli tak po sąsiedzku.
Stowarzyszenie prowadzi wiele działań, m.in. program Starszy Brat Starsza Siostra, adresowany do dzieci w trudnej sytuacji życiowej czy Wakacje na plus - kolonie letnie dla dzieci. Natomiast akcja, w której braliśmy udział to Świąteczne Kartki Dobroczynne.
Otrzymaliśmy pakiet 50 kartek, które szybko znalazły swoich nabywców, a zebrane pieniądze (155 PLN) wpłaciliśmy na konto organizacji.

Czytaj więcej

przedstawienie dla pensjonariuszy dps 30 20171213 19277866546 grudnia jest dniem szczególnym nie tylko dla najmłodszych, oczekujących na Mikołaja i dary przez niego przyniesione. W tym roku szkolnym postanowiliśmy, oprócz okolicznościowych prezentów, przygotować przedstawienie dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Przygotowaliśmy paczuszki z upieczonymi przez nas pierniczkami. Zapachniało świętami…
Jak wspomniano powyżej wizyta w DPS wzbogacona była też o występ, podczas którego przedstawiliśmy naszą wersję „Śpiącej królewny”.

99 rocznica odzyskania niepodlegoci wystp w dps 2 20171203 140012393815 listopada 2017 r. wybraliśmy się do Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej z okolicznościowym przedstawieniem. Podczas akademii zaprezentowaliśmy najpiękniejsze strofy napisane przez naszych narodowych wieszczów, m.in. widzenie księdza Piotra z „Dziadów” cz. III, w którym Adam Mickiewicz formułuje swoją mesjanistyczną koncepcję - Ksiądz Piotr jako osoba obdarzona szczególnym darem proroczym doznaje natchnionej wizji i wykłada sens dziejów Polski. Nie zabrakło również tekstów poety-filozofa, Cypriana Kamila Norwida. Pensjonariusze mieli również okazję wysłuchać utworów o charakterze religijno-patriotycznym, takich jakich „Rota” Marii Konopnickiej i Feliksa Nowowiejskiego. Pani dyrektor Urszula Mróz nie kryła wzruszenia i w słowach podzięki gratulowała nam pięknego występu.

10 lecie istnienia orodka rewalidacyjno wychowawczego w kupieninie 9 20171020 1183115883Dnia 12 października 2017 r. przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariatu uczestniczyli w obchodach 10-lecia istnienia Ośrodka Rewalidacyjno -Wychowawczego w Kupieninie. Świętowanie rozpoczęło się uroczystą Mszą Święta w Kaplicy pw. św. Piotra i Pawła. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości zgromadzili się w pobliskim Domu Ludowym. Podczas tego świętowania podopieczni ośrodka zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Jak przystało na jubileusz pojawił się tort. Wszyscy także mogli obejrzeć film, przedstawiający działalność ośrodka i to co przez lata udało się dokonać. Po prezentacji udaliśmy sie na poczęstunek. Mieliśmy możliwość zintegrowania się i poznania bliżej podopiecznych. Z niektórymi utrzymujemy kontakt. Cieszymy się z tego, że mogliśmy tam być i z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

z yczeniami w dps 6 20170517 133764771819 kwietnia 2017r.  udaliśmy się do Domu Pomocy Społecznej, by złożyć życzenia z okazji zbliżających się świąt Wielkiejnocy. Wręczyliśmy przygotowane karty świąteczne z wpisem następującej treści:

Świąt pełnych radości ze zmartwychwstania Chrystusa, duchowej siły w zmaganiu się z trudami, Błogosławieństwa Bożego na każdy dzień życzy Szkolny Klub Wolontariatu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1.

wielkanocny kiermasz 6 20170517 1732381749

W pierwszych dniach kwietnia br. w naszej szkole odbyły się niezwykłe zajęcia. Wolontariusze uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez p. Monikę Piekielniak – Kozik. Ich celem było stworzenie unikatowych kartek i innych ozdób świątecznych. Pomysłom i inwencji twórczej nie było końca a efektem warsztatów była wystawa i kiermasz (10 – 11 kwietnia), na którym można było zakupić efekty pracy wolontariuszy. Dodatkowo pojawił się słodki akcent w postaci babeczek i muffinek, które również upiekli wolontariusze. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze zostaną przeznaczone na cele statutowe Klubu Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego.