Wolontariat

z yczeniami w dps 6 20170517 133764771819 kwietnia 2017 udaliśmy się do Domu Pomocy Społecznej, by złożyć życzenia z okazji zbliżających się świąt Wielkiejnocy. Wręczyliśmy przygotowane karty świąteczne z wpisem następującej treści:

Świąt pełnych radości ze zmartwychwstania Chrystusa, duchowej siły w zmaganiu się z trudami, Błogosławieństwa Bożego na każdy dzień życzy Szkolny Klub Wolontariatu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1.

wielkanocny kiermasz 6 20170517 1732381749

W pierwszych dniach kwietnia br. w naszej szkole odbyły się niezwykłe zajęcia. Wolontariusze uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez p. Monikę Piekielniak – Kozik. Ich celem było stworzenie unikatowych kartek i innych ozdób świątecznych. Pomysłom i inwencji twórczej nie było końca a efektem warsztatów była wystawa i kiermasz (10 – 11 kwietnia), na którym można było zakupić efekty pracy wolontariuszy. Dodatkowo pojawił się słodki akcent w postaci babeczek i muffinek, które również upiekli wolontariusze. Uzyskane ze sprzedaży pieniądze zostaną przeznaczone na cele statutowe Klubu Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego.

dzie kobiet 17 20170320 1514241962

8 marca 2017 r. zaczął się jak zwykle. Jedynie rzesze panów dźwigających naręcza kwiatów przypominało, że ten dzień jest szczególny. No tak – Dzień Kobiet! Wolontariusze płci męskiej, odświętnie ubrani, udali się do zaprzyjaźnionych instytucji, aby złożyć życzenia Paniom, zarówno personelowi jak i pensjonariuszkom. Odwiedzili więc Dom Pomocy Społecznej, gdzie w miłej atmosferze spotkali się z Panią Urszulą Mróz. Następnie udali się do Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. Tu zostali przyjęci przez kierownika zakładu Panią Annę Babiarz. Nie ominęli świetlicy parafialnej i również wręczyli kwiaty pracującym tam Paniom. Dzień był pełen wrażeń i rozświetlił szarość nieba – choć pogoda nie dopisała, życzenia i kwiaty wniosły odrobinę radości.

kiermasz ze sodyczami 5 20170302 1976353001

Dnia 23 lutego 2017 r. w ramach Tłustego Czwartku zorganizowaliśmy wspólnie z Samorządem Uczniowskim kiermasz ze słodyczami. W tradycji zwykle tego dnia spożywamy pączki, jednak w naszej szkole popularnością cieszyły się innego rodzaju wypieki. Dochód ze sprzedaży ciast, sponsorowanych przez zespoły klasowe i poszczególnych uczniów, przeznaczymy na działalność statutową SU i Szkolnego Klubu Wolontariatu.

IMG 7719Dnia 22 lutego 2017 r. roku udaliśmy się do Domu Pomocy Społecznej, by przedstawić pensjonariuszom nasz program artystyczny przygotowany na Dzień Chorego, który jest obchodzony corocznie 11. lutego.
Na nasz występ złożyły się wiersze w wykonaniu Justyny Toczek, Wiktorii Szkotak, Dominika Starzyka i Oli Zielińskiej oraz utwory wokalne w wykonaniu Klaudii Pikul, Dawida Sowy i Stefanii Mirek, którym towarzyszyły: Agnieszka Gondek, Paulina Dziedzic, Magda Samel. Całość poprowadziła Anna Zych.
W programie nie zabrakło refleksji i zadumy nad kruchością ludzkiego życia i tęsknoty za lepszym, szczęśliwszym światem. Utwory przeplatane były fragmentami wystąpień św. Jana Pawła II, któremu nie obca była problematyka choroby, starości i śmierci. Nadzieja, umacnianie w wierze i miłości – to treści, które były tematem przewodnim podczas naszego wystąpienia.

kiermasz charytatywny 9 20170109 198682320716 grudnia 2016r. był bardzo pracowity. W tym dniu bowiem nadszedł finał naszej akcji rozpropagowanej przez Olę (IIb). Zorganizowany kiermasz charytatywny cieszył się dużym powodzeniem. Ufundowane przez rodziców słodkości szybko znajdowały swoich amatorów. Za uzyskane pieniądze kupiliśmy owoce, i wraz z wcześniej zebranymi słodyczami, przekazaliśmy jako podarunek świąteczny podopiecznym dąbrowskiej Jednostki Wspierającej Rodzinę (Dom Dziecka). Część pieniędzy została przekazana naszemu Samorządowi Uczniowskiemu.
W tym dniu również przed Urzędem Miejskim odbywał się przedświąteczny jarmark. Udaliśmy się tam ze stroikami świątecznymi, przygotowanymi przez uzdolnione artystycznie koleżanki z IIa, w nadziei na uzyskanie nowych funduszy. Niestety, tym razem szczęście nam nie dopisało, więc, niezrażeni niepowodzeniem, wróciliśmy do szkoły.
Organizacja takich akcji jest cennym doświadczeniem i wzbogaca o nowe umiejętności, które wykorzystamy podczas kolejnych tego typu działaniach.