Wyjazd do teatru

teatr2017

"Nie sposób
Z oblicza dociec usposobień duszy”
W. Szekspir - Makbet

Pod koniec lutego klasy: I a, I b oraz I c wraz z opiekunami: p. Jolantą Jastrząb, p. Martą Chrabąszcz, p. Leszkiem Lechowiczem oraz p. Januszem Lechem wyjechały do tarnowskiego teatru na spektakl pt. "Makbet" w reżyserii Rafała Matusza. Sztuka Szekspira niezwykle poruszyła serca i umysły młodych ludzi. Była to oczywiście zasługa zarówno genialnego dramaturga, jak i całego zespołu Teatru im. Ludwika Solskiego. Twórcy spektaklu w ciekawy sposób próbowali przybliżyć publiczności mroczne czasy średniowiecznej intrygi i zbrodni. Widzowie już w momencie zajmowania miejsc stają się milczącymi świadkami walki dobra ze złem. Między rzędami bowiem przechadzają się trzy wiedźmy, które od czasu do czasu wydając dziwne dźwięki, budzą ich niepokój. Reżyser zaskoczy nas jeszcze kilkakrotnie, próbując przekonać młodych ludzi, że Szekspir to wiecznie żywy klasyk, który odgadł niejedną tajemnicę naszej duszy i może nam jeszcze dużo o świecie opowiedzieć.

Tuż po podniesieniu kurtyny okaże się również, iż akcja dramatu zostaje przeniesiona w czasy współczesne. Na scenie pojawiają się postaci, które znamy ze współczesnych filmów kryminalnych.
Król Duncan przypomina eleganckiego, ale groźnego szefa mafii. Makbet jest chyba jednym z jego bossów. Aktorzy (jednak na szczęście dla szkolnej praktyki ) mówią i zachowują się jak
w oryginalnym dziele genialnego Anglika. Reżyser zaskoczy nas również w jednej ze scen. Otóż wszyscy widzowie zostają zaproszeni na ucztę do rezydencji Makbeta. Odbędzie się ona w foyer
teatru, gdzie będziemy świadkami narodzin obłędu głównego bohatera. Po krótkim antrakcie akcja toczy się już dużo szybciej. Lady Makbet i Makbet ponoszą klęskę, dobro chwilowo zwycięża, nastaje bowiem nowy król. Ale, ale.... czy na pewno zło zniknęło z tego świata? Wiedźmy osiągnęły sukces, doprowadziły do upadku szlachetnego niegdyś człowieka. Zakończenie sztuki zabrzmiało jak swoiste memento. W każdym z nas skrywają się ukryte namiętności, które mogą zniszczyć nasze dusze.